تبلیغات
مطالب اینترنتی - مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید

مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید

نویسنده : نویسنده سه شنبه 13 تیر 1396 07:21 ب.ظ  •   مفیدستان:

الکتروکاردیوگرافی به معنای مطالعه سیگنال‌های الکتریکی ایجاد شده توسط قلب در حین چرخه قلبی است. با بررسی وضعیت الکتروکاردیوگرام یک فرد می‌توان اطلاعات خوبی درباره عملکرد قلب و بیماری‌های قبلی بدست آورد. در این ساختنی، آموزش ساخت مدار الکتروکاردیوگرام را یاد می‌گیرید. برای ساخت مدار الکتروکاردیوگرام باید با مفاهیمی‌مثل فیلترها، تقویت کننده‌های عملیاتی و آنالیز نودال آشنا باشید.

مدار الکتروکاردیوگرام یا مدار ECG را می‌توانید به عنوان یک پروژه الکترونیکی مستقل بسازید یا از آن در ساخت گجت‌های سلامتی دست ساز استفاده کنید. دقت کنید که مدار الکتروکاردیوگرام نباید به صورت مستقیم به پریز برق یا هر دستگاهی که مستقیماً از پریز برق تغذیه می‌شود، وصل بشود. ضمناً این مدار دقت تجهیزات پزشکی را ندارد و نباید به عنوان یک ابزار یا دستگاه پزشکی استفاده بشود.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • آمپلی فایر یا تقویت کننده ابزارگزینی AD623
 • مقاومت ۱K
 • منبع تغذیه +/-۵V – می‌توانید از دو باتری لیتیوم پلیمری استفاده کنید. این دو باتری مجموعاً +/-۳٫۷V در اختیارتان قرار می‌دهند.
 • سه عدد الکترود ECG
 • سه عدد کابل تست مدار

گام دوم: تقویت کننده ابزارگزینی

تقویت کننده ابزارگزینی به چند دلیل تقویت کننده اصلی برای اندازه گیری‌های بیوالکتریک است. امپدانس ورودی بالا و نرخ حذف مد مشترک خوب مهمترین این دلایل هستند که بیشتر درباره آنها توضیح می‌دهیم.

امپدانس ورودی بالا این اطمینان را می‌دهد که جریان را از سیستمی‌که آن را اندازه گیری می‌کنیم، دریافت نمی‌کنیم. چون به به یک سیستم بیولوژیکی متصل هستیم، دریافت جریان از خود سیستم می‌تواند بسیار خطرناک باشد. علاوه براین، معمولاً از الکترود برای ارتباط سیستم بیولوژیکی با مدار استفاده می‌شود. این الکترودها هم اغلب فلزی و رسانای الکتریسته هستند. متاسفانه امپدانس الکترود بعد از قرار گرفتن در سیستم بیولوژیکی به شدت غیرقابل پیش‌بینی می‌شود. استفاده از یک تقویت کننده با امپدانس ورودی بالا، تاثیر تغییر امپدانس الکترودها را خنثی می‌کند و یکپارچگی سیگنال را حفظ می‌کند.

حذف مد مشترک امکان کاهش تاثیر سیگنال‌های پس زمینه که اندازه گیری را مختل می‌کنند – و معمولاً با نان نویز مد مشترک شناخته می‌شوند – را فراهم می‌کند. تقویت کننده‌های ابزارگزینی به صورت اختصاصی برای حذف حداکثر نویز مد مشترک ممکن طراحی شده اند. این مقدار در دیتاشیت تقویت کننده با عنوان اختصاری CMRR یا CMR و با واحد dB یا دسیبل ذکر می‌شود.

گام سوم: اتصالات الکترود و تغذیه تقویت کننده

برای اندازه گیری و ثبت ECG می‌توانید الکترودها را در قسمت‌های مختلف بدن قرار بدهید. نقاط پیشنهادی ما مچ دست راست و چپ و مچ پای راست است. الکترود مچ دست راست Electrode 1، الکترود مچ دست چپ Electrode 2 و الکترود مچ پای راست متصل به زمین است.

برای تغذیه اپ آمپ، +۵V را به +Vs(پین۶) و -۵V را به -Vs(پین۴) وصل کنید.

گام چهارم: مدار الکتروکاردیوگرام آماده است

مدار الکتروکاردیوگرام آماده است
مدار الکتروکاردیوگرام آماده است

حالا یک مدار الکتروکاردیوگرام ساده دارید. اگر می‌خواهید کارایی و کیفیت مدار بیشتر بشود، با ساختنی همراه باشید و در مراحل بعدی آموزش اضافه کردن قطعات جدید به مدار را بخوانید. قطعاتی که برای اضافه کردن به مدار الکتروکاردیوگرام انتخاب می‌کنید، نحوه پیکربندی تقویت کننده ابزارگزینی را مشخص می‌کند.

گام پنجم: قطعات مورد نیاز برای تکمیل مدار

در گام‌های بعدی، مدار الکتروکاردیوگرام را طوری تغییر می‌دهیم که از منبع تکی برای تقویت کننده‌ها استفاده کند. برای اینکار به قطعات زیر نیاز دارید:

 • تقویت کننده ابزارگزینی AD623
 • اپ آمپ MCP6002
 • مقاومت ۱K
 • مقاومت ۱۰K
 • مقاوم ۸۲۰K
 • مقاومت ۱٫۴۷M
 • سه عدد خازن ۴۷۰nF
 • منبع تغذیه ۵ ولتی – می‌توانید از یک باتری لیتیوم پلیمری (۳٫۷+ ولتی) یا آردوینو استفاده کنید.
 • سه عدد الکترود ECG
 • سه عدد کابل تست مدار

گام ششم: اصلاح تقویت کننده ابزارگزینی با ژنراتور Vref

استفاده از تقویت کننده‌هایی که با منبع تغذیه تکی کار می‌کنند، ساخت مدار الکتروکاردیوگرام را بسیار ساده می‌کند. بسیاری از تقویت کننده‌ها با منبع دوقطبی تغذیه می‌شوند؛ یعنی برای کارایی درست باید یک ولتاژ منفی و یک ولتاژ مثبت به آنها بدهید. اما تقویت کننده‌های منبع تکی، فقط به یک ولتاژ مثبت و اتصال به زمین برای کارایی درست نیاز دارند. استفاده از این نوع تقویت کننده ساخت مدار ECG را ساده تر می‌کند چون می‌توانید با باتری لیتیوم پلیمری و حتی چند باتری AAA مدار را تغذیه کنید. استفاده از میکروکنترلر به همراه تقویت کننده‌ها، کارایی مدار را ساده تر هم می‌کند.

استفاده از منبع تغذیه تکی برای تقویت کننده ابزارگزینی که ECG را اندازه گیری می‌کند، یک مشکل ایجاد می‌کند. شکل موج ECG مدار ما جریان متناوب یا AC است و بین ولتاژهای مثبت و منفی تغییر می‌کند. در نتیجه باید از یک ژنراتور Vref استفاده کنیم تا ولتاژ افست را برای خروجی تقویت کننده ابزارگزینی فراهم کند. با اضافه کردن این ژنراتور، مطمئن می‌شویم که ولتاژ خروجی تقویت کننده هیچگاه منفی نمی‌شود. ژنراتور Vref را روی ۲/۱ ولتاژ مثبت منبع تغذیه تنظیم می‌کنیم. ولتاژ تغذیه مدار الکتروکاردیوگرام ما ۵ ولت است و در نتیجه ولتاژ ژنراتور Vref 2.5 ولت خواهد بود.

گام هفتم: اتصالات الکترود و تغذیه تقویت کننده

الکترودها را وصل کنید
الکترودها را وصل کنید

اتصال الکترودها را مطابق گام سوم انجام بدهید. یک الکترود به مچ دست راست، یک الکترود به مچ دست چپ و یک الکترود هم به مچ پای راست وصل کنید.

اتصال منبع تغذیه تقویت کننده در این نسخه مدار کمی‌تغییر می‌کند. اپ آمپ را با قرار دادن +۵V در +Vs (پین۶) و GND در -Vs (پین۴) تغذیه کنید. خروجی ژنراتور Vref را هم به REF (پین۵) وصل کنید.

گام هشتم: فیلتر بالا گذر (Highpass) را فعال کنید

فیلتر‌های‌پس را اضافه کنید
فیلتر‌های‌پس را اضافه کنید

اگر متوجه شدید سیگنال مدار به اندازه کافی قوی نیست – حتی بعد از اضافه کردن بهره به تقویت کننده ابزارگزینی – یک مدار تقویت کننده دیگر اضافه کنید تا مشکل حل بشود. می‌توانید از نوع پیکربندی تقویت کننده استفاده کنید اما برای اطمینان بیشتر تقویت کننده ابزارگزینی را انتخاب کنید. همانطور که در شماتیک می‌بینید در این قسمت مدار هم از فیلترینگ استفاده می‌کنیم و این استیج را به یک فیلتر‌های‌پس فعال تبدیل می‌کنیم.

این شماتیک با پیکربندی تقویت کننده‌های معکوس معمولی چند تفاوت دارد. اول اینکه بجای قرار دادن اتصال به زمین روی پین غیر معکوس، ولتاژ منبع تولید شده در گام شش را روی این پین قرار داده ایم. تفاوت دوم هم قرار دادن فیلتر‌های‌پس روی ورودی تقویت کننده معکوس است. این فیلتر کارکرد خاصی دارد؛ اگرچه از ژنراتور Vref برای تقویت کننده ابزارگزینی استفاده کردیم تا ولتاژ خروجی را در یک سطح ثابت نگه داریم، احتمال انحراف از سطوح مورد نظر وجود دارد. به همین خاطر از فیلتر‌های‌پس استفاده می‌کنیم تا سطح ولتاژ ناپایدار را مسدود کند و دوباره سیگنال را در ولتاژ مرجع ایجاد شده متمرکز کند. طبق قوانین اپ آمپ، ولتاژ ورودی‌های اپ آمپ با هم برابرند. در نتیجه اگر ولتاژ پین غیرمعکوس Vref باشد، ولتاژ پین معکوس هم معکوس خواهد بود. علاوه براین چون روی ورودی تقویت کننده از فیلتر‌های‌پس استفاده می‌کنیم، تقویت کننده معکوس هیچگونه بهره DC نخواهد داشت و ولتاژ خروجی بر محور Vref متمرکز می‌شود.

مدار الکتروکاردیوگرام آماده است

مدار الکتروکاردیوگرام آماده است و می‌توانید نسخه کاملتر آن را هم تست کنید. برای اینکه مدار بهترین کارایی را داشته باشد، باید نکات زیر را رعایت کنید. از همین نکات می‌توانید برای اشکال یابی مدار الکتروکاردیوگرام هم استفاده کنید.

اتصال الکترودها

 • برای رسیدن به سیگنال ECG ثابت، محل الکترودها و تماس آنها با پوست باید درست و دقیق باشد. الکترودها را روی نقاط مناسب قرار بدهید و نگذارید خشک بشوند (از ژل الکترود استفاده کنید).
 • الکترودهای مدار ولتاژ DC بسیار کوچکی را جذب می‌کنند و این ولتاژ توسط تقویت کننده ابزارگزینی تقویت می‌شود. اگر خروجی تقویت کننده ابزارگزینی به حداکثر یا حداقل ولتاژ رسید، بهره تقویت کننده را کاهش بدهید. همچنین می‌توانید با اندازه گیری ولتاژ DC ورودی‌های تقویت کننده، ولتاژ افست DC را چک کنید. اگر رقم حاصل مابه‌التفاوت ولتاژ DC ورودی‌های تقویت کننده ضربدر بهره تقویت کننده خیلی زیاد بود، سیگنال مدار در اثر انحراف قوی نقطه بیاس تنظیم شده در گام سوم منحرف می‌شود. برای حل این مشکل جای الکترودها را روی پوست محکم کنید یا کمی‌ژل الکترود به پوست بزنید.

تقویت کننده

 • اگر برای Rg از مقاومت‌های کوچکتر از ۱K استفاده کنید، عملکرد تقویت کننده ناپایدار می‌شود.

نکات کلی

 • قبل از اینکه مدار الکتروکاردیوگرام را روشن کنید، تمام الکترودها را به مدار وصل کنید. اگر قبل از روشن شدن تقویت کننده، ورودی‌های تقویت کننده ابزارگزینی به نقطه مرجع وصل نشوند رفتار شناور غیرقابل پیش‌بینی خواهند داشت. اتصال سریع الکترودها هم این مشکل را حل نمی‌کند. پس هنگام راه اندازی مدار الکتروکاردیوگرام این نکته را رعایت کنید.
 • هنگام اندازه گیری بدون حرکت بمانید تا سیگنال‌ها منحرف نشوند.
 • بدن تان باید راحت باشد چون کشش ماهیچه‌ها روی سیگنال‌های الکتریکی تاثیر می‌گذارد.

به ساختنی بگویید از مدار الکتروکاردیوگرام چه استفاده ای می‌کنید و چه پیشنهادی برای اصلاح یا بهبود طراحی مدار دارید.

منبع

خلاصه مطلب

مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید

عنوان مطلب

مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید

توضیح کوتاه

با این مدار ضربان قلب تان را با بیشترین دقت بررسی کنید.

نویسنده

عاطفه اسدزاده

بیشتر بخوانید:لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :مدار الکتروکاردیوگرام یا ECG ساده و کارآمد بسازید
http://mofidestan.ir/%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%88%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%db%8c%d8%a7-ecg-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a2/

آخرین ویرایش: - -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر